Poszukując dla siebie optymalnego treningu, każda osoba chce, by był on przede wszystkim skuteczny, bez względu na to, jakie efekty pragnie się osiągnąć: schudnąć, wyrobić mięśnie lub poprawić sprawność ciała. Sprawdź, czy kalistenika będzie dobrym wyborem w twoim przypadku i jak zapewnić sobie skuteczność takich ćwiczeń.

Kalistenika — na czym to polega?

Pod tym tajemniczo, nawet nieco egzotycznie brzmiącym (słowo pochodzi z greki) określeniem kryje się trening oporowy wykorzystujący ciężar ciała ćwiczącego. Nie ma w tym niczego skomplikowanego, są to powszechnie znane ćwiczenia, jak brzuszki, pompki, mostek czy podciąganie się na drążku.

Taki trening jest zatem odpowiedni praktycznie dla każdego. Szczególnie poleca się go osobom, które nie chcą lub nie mogą posiadać specjalnego sprzętu sportowego i akcesoriów czy chodzić na siłownię bądź do klubu fitness. Jest to najtańsza i najłatwiej dostępna forma ćwiczeń, w dodatku pozwalająca harmonijnie pracować nad całym ciałem.

Trenując w ten sposób, nie trzeba obawiać się, że wyrobi się tylko jedną partię mięśni, w dodatku nadmiernie, podczas gdy inne obszary ciała nadal pozostaną problematyczne.

Jak zapewnić sobie skuteczność?

Z pewnością wiele osób miało do czynienia z taką sytuacją — mimo żmudnych ćwiczeń i oddawaniu się im przez dłuższy czas nie widzą żadnych efektów. W większości przypadków winą za to należy obarczyć nieodpowiednie, niedokładne wykonywanie ćwiczeń. Kalistenika także da pożądane rezultaty tylko wtedy, gdy trening będzie przeprowadzany maksymalnie dokładnie. Trzeba zatem skupić się na każdym ruchu, nieustannie dbać o napięcie mięśni i nimi poruszać poszczególne części ciała, a nie podnosić ręce czy nogi, podrzucając je.

Inne ważne zasady

Jeśli ćwiczy się tylko dla poprawy sprawności, same treningi mogą wystarczyć, szczególnie gdy będą regularne. Zwykle jednak chce się od aktywności znacznie więcej — straty zbędnych kilogramów, wymodelowania sylwetki, wyrobienia mięśni. W takich przypadkach koniecznie dołącz do trenowania odpowiedniej diety, np. wysokobiałkowej.