Dla kogo jedzenie bezglutenowe?

Na temat żywności pozbawionej glutenu, czyli białka występującego w niektórych gatunkach zbóż (jak pszenica, żyto i jęczmień), mówi się coraz więcej. Po takie jedzenie sięgają różne osoby, nie tylko zmuszone do tego przez stan zdrowia. Dowiedz się więcej na temat tej żywności i korzyści z jej stosowania.

Kto musi sięgać po jedzenie bezglutenowe?

Choć faktycznie są przypadki, w których dieta bezglutenowa jest kwestią wyboru, zdecydowanie najczęściej stosują ją osoby, które takiego wyboru nie mają —  mając nietolerancję glutenu lub alergię pokarmową na ten składnik, czują się źle po jego spożyciu. Warto przy tym zauważyć, że konsekwencje nieodstawienia tego alergenu, tak samo jak wszystkich innych, mogą być znacznie poważniejsze niż tylko dolegliwości gastryczne. Reakcje bywają indywidualne i nie zawsze da się je przewidzieć, dlatego po jedzenie bezglutenowe trzeba sięgać po to, by czuć się dobrze oraz uniknąć poważnych reakcji organizmu na alergen.

Żywność bezglutenowa dla wszystkich

Ponieważ jednak produkty pozbawione glutenu są coraz lepszej jakości i coraz łatwiej dostępne, zaś białko to trudno się trawi, po wolne od niego artykuły żywnościowe chętnie sięgają też osoby, które nie muszą tego robić. Jest to dobry wybór między innymi dla chcących zadbać o swoje zdrowie i odciążyć układ pokarmowy (lżej strawne jedzenie jest dobrą opcją między innymi w przypadku seniorów, gdyż z wiekiem układ pokarmowy gorzej radzi sobie z trawieniem), a przede wszystkim —  dla pragnących schudnąć.

Co warto wybrać?

Atrakcyjność produktów bez glutenu sprawia, że warto po nie sięgać choćby raz na jakiś czas, dbając o swoje zdrowie i chcąc cieszyć się lekkością nawet po obfitszym posiłku. Dobrze mieć w swej domowej spiżarni na przykład bezglutenowe kasze i makarony, a także mąki —  to najbardziej znane produkty tego rodzaju. Zaliczyć do nich można też pieczywo. Warto przy tym wiedzieć, że tego rodzaju artykuły nie są pod żadnym względem gorsze niż zawierające gluten, a jednocześnie są bardziej wartościowe, bogatsze w cenne składniki, na czele z błonnikiem.