Zachód to ulubiony kierunek Polaków szukających dorywczego zatrudnienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech. To zajęcie idealne nie tylko dla osób związanych ze służbą zdrowia w tym zawodzie liczą się przede wszystkim konkretne cechy charakteru. Sprawdź, czego można się spodziewać, pracując w niemieckim domu.

Opieka potrzebna od zaraz

Z roku na rok przybywa seniorów, a przez to rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Rodzina często nie jest w stanie samodzielnie zadbać o osobę starszą, zwłaszcza jeśli cierpi ona na choroby przewlekłe.

Rozwiązaniem jest skierowanie seniora do ośrodka lub wynajęcie pomocy. Ta druga opcja jest szczególnie popularna. Dzięki temu senior przebywa w komfortowym dla niej otoczeniu, co oszczędza stresu związanego z wyjazdem do obcego miejsca.

Do tego zadania najchętniej wybierane są osoby do pomocy z Polski. Praca dla opiekunek w Niemczech jest atrakcyjna finansowo, zwłaszcza jeśli wyjazd ma miejsce w okresie świątecznym. Ponadto Polki cieszą się opiniami sumiennych i życzliwych pracowników.

Zadania opiekunki osoby starszej w Niemczech

Myślisz, że praca jako opiekunka w Niemczech jest dla Ciebie? Przygotuj się więc na szereg wyzwań związanych z codziennym dbaniem o podopiecznego. Niezbędna jest przy tym duża doza cierpliwości oraz wyrozumiałości. Choć niekiedy senior, zwłaszcza cierpiący na demencję, może przypominać w swoim zachowaniu dziecko, należy pamiętać, że jest to osoba dorosła, która boryka się z poważnymi trudnościami.

Do najczęstszych zadań opiekunki należy:

  • pomoc w czynnościach fizjologicznych oraz utrzymaniu higieny;
  • pomoc w ubieraniu się;
  • zajmowanie się domem;
  • pilnowanie przyjmowania leków;
  • organizowanie czasu wolnego.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku podopiecznego, który jest niesamodzielny i unieruchomiony. Wówczas obowiązki są rozszerzone o karmienie, zmiany pieluch czy mycie.

Warto dodać, że praca w opiece w Niemczech obejmuje również aktywną rozmowę z seniorem. Nawet zwykłe słuchanie jego opowieści o rodzinie lub historii z przeszłości skutecznie poprawia samopoczucie i zapobiega alienacji.

Czy to legalna praca?

Chociaż wyjazd za granicę kojarzy się najczęściej z zatrudnieniem bez umowy, praca opiekunki w Niemczech jest legalna. Dzięki temu bezpieczeństwo wyjazdu jest wyższe, zwłaszcza że zostajesz objęta ubezpieczeniem i masz pewność co do swoich zarobków. Firmy pośredniczące pomagają dodatkowo w załatwianiu formalności związanych z pracą za granicą, organizują transport i wsparcie konsultanta.

Gotowa na pracę w opiece?

Wyjazd za granicę może być świetną przygodą, w której poznasz kulturę danego kraju oraz podszkolisz język. Praca w Niemczech w opiece nad osobami starszymi – choć wymagająca, przynosi wiele satysfakcji z kontaktu z seniorami, a zalety tego zajęcia sięgają daleko poza korzyści finansowe. Doświadczenia, które zbierzesz, mogą bowiem przydać Ci się w późniejszym życiu.