Osoby nieaktywne fizycznie często podkreślają, że nie ćwiczą, bo nie lubią tego robić, jednak wszystko sprowadza się do tego, by wybrać odpowiednią dla siebie aktywność. Dotyczy to ćwiczeń i sposobów trenowania, których liczba jest niezwykle duża, trudno jest wymienić wszystkie możliwości. Jednym z takich systemów jest kalistenika. Sprawdź, czym jest ten sposób ćwiczeń i czy będzie odpowiedni dla ciebie.

Kalistenika — mało przygotowań, świetny efekt

Problemem dla wielu osób jest brak miejsca (lub pieniędzy) na urządzenia do ćwiczeń bądź  też niemożność uczęszczania na siłownię, czy to z braku czasu, czy dużej odległości. W takich i wielu innych przypadkach kalistenika jest idealnym wyborem, gdyż jest to trening przy użyciu wyłącznie ciężaru własnego ciała. W dodatku wiele z ćwiczeń nie wymaga ani specjalnego sprzętu, ani uczęszczania na siłownię lub do klubu fitness, co czyni je dostępnymi dla każdego.

Oczywiście sportowe akcesoria zawsze mogą się przydać — w tym przypadku przydatny jest zwłaszcza drążek, na którym można się podciągać. Jeśli finanse na to pozwalają, warto wybrać też ławeczkę do wykonywania brzuszków czy hantle, które zapewnią dodatkowe obciążenie podczas różnych ćwiczeń. Jeśli jednak nie chce się lub nie można zaopatrzyć w takie produkty, również da się z powodzeniem ćwiczyć i osiągać świetne efekty. W dodatku treningi w ramach tej metody, znanej już od starożytności, nie są skomplikowane, można więc ćwiczyć samodzielnie, bez trenera, a nawet filmików w sieci. Ćwiczenia to bowiem popularne brzuszki, pompki czy mostek.

Warto pamiętać, że przy tego rodzaju aktywności niezwykle ważne jest dbanie o zachowywanie właściwej postawy i silnego spięcia mięśni przy każdym ruchu. Lepiej zrobić ich mniej, ale dokładniej niż z błędami.

Jak osiągnąć optymalne efekty?

System ten jest niezwykle skuteczny gdy chodzi o poprawę sprawności całego ciała i koordynacji ruchowej i motoryki, wyrabia też wszystkie mięśnie, gdyż ćwiczenia intensywnie je napinają. Kluczowe jest jednak wykonywanie wszystkich ćwiczeń w pełni dokładnie, z dużą koncentracją. Wszystkie ćwiczenia powtarzaj odpowiednią liczbę razy.