Simering – jakie typy konstrukcyjne się wyróżnia?

Odpowiednie uszczelnienia, w te tym w układach wykonujących ruch obrotowy, decydują o sprawności i niezawodności całego systemu. Ewentualne zanieczyszczenia w jego wnętrzu lub ubytki substancji smarującej mogą mieć poważne konsekwencje. Dlatego trzeba stosować właściwe uszczelki, w tym simeringi. A jakie mają one typy? Dowiedz się poniżej.

Simering – czym jest?                                                

Wpierw należy wyjaśnić, czym jest ta część. Stosowana powszechnie nazwa to skrót od pełnego określenia tego komponentu – pierścień Simmera. To promieniowe uszczelnienie wału, zakładane między elementami wykonującymi ruch obrotowy. Bywa jednak, że mocuje się je na łączeniach statycznych. Simering ma specjalną metalową wkładkę usztywniającą, dzięki czemu istnieje możliwość perfekcyjnego dopasowania go do elementu, na którym będzie pracować.

Poza tym na pierścień ten składają się zwykle m.in.:

  • elastomerowa powłoka zewnętrzna,
  • warga uszczelniająca,
  • sprężyna dociskająca ją do wału,
  • warga blokująca pył.

Jakie wyróżnia się typy konstrukcyjne uszczelniaczy?

Warto wiedzieć, że simeringi dzieli się na 3 podstawowe typy – A, B i C. Pierwszy rodzaj jest zdecydowanie najpowszechniejszy. Stosuje się go jako uszczelnienie w układach z gazami i cieczami. W pierścieniach Simmera B nie ma powłoki elastomerowej (typowej dla A), używa się za to specjalnej warstwy ochronnej. Choć spada przez to szczelność gazowa, to ułatwia to odprowadzanie ciepła z pracujących elementów. Wariant C również nie używa warstwy elastomerowej, za to został silnie wzmocniony i niemal całkowicie zamknięty.

Gdzie kupić simeringi?

Producenci często używają własnych, czytaj – innych, oznaczeń niż oficjalne. Dlatego u kupujących może to budzić czasem pewne wątpliwości, który produkt wybrać. Jeśli potrzebny Ci simering i nie wiesz, jakiego rodzaju elementu będziesz potrzebować – najlepiej wybierz sklep, gdzie uzyskasz profesjonalną poradę.